هر آن چه لازم است درباره ی کد رهگیری املاک بدانید

مجله سامان ۷۲۴ نوامبر 30, 2018 نوامبر 30, 2018


هر آن چه لازم است درباره ی کد رهگیری املاک بدانید

حتما به خاطر دارید که در گذشته برای معاملات ملکی، قراردادها و قولنامه ها به صورت دستی  و بین فروشنده و خریدار و با حضور شاهدان نوشته می شدند. این مبایعه نامه ها مشکلاتی داشتند، برای مثال ممکن بود کاغذ مبایعه نامه گم شود یا یکی از طرفین شکایتی داشته باشد و دسترسی به قرارداد برای پیگیری نداشته باشد؛ مشکل دیگر در مبایعه نامه های دست نویس عدم وجود نظم در معاملات ملکی بود. این روند تا سال 87 ادامه داشت. در این سال دولت بخش نامه ای صادر کرد که طبق آن تمام قراردادهای نوشته شده مستلزم ثبت و داشتن کد رهگیری املاک در سامانه ی معاملات و مستغلات مسکن هستند و نوشتن هر گونه قرارداد به صورت دست نویس در بنگاه های معاملات مسکن ممنوع است. طبق این بخش نامه با بنگاه های متخلف برخورد می شود و محل کسب آن ها پلمپ خواهد شد. در واقع در حال حاضر قراردادها و مبایعه نامه ی دست نویس تنها به عنوان یک پیش نویس مورد استفاده قرار می گیرند و برای رسمی کردن معامله باید کد رهگیری املاک دریافت کرد. کد رهگیری املاک با ثبت تمامی معاملات ملکی این امکان را فراهم می کند تا دولت آمار دقیقی از میزان معاملات بازار مسکن در دست داشته باشد. با اعلام این بخش نامه تمام قرارداد های دست نویس فاقد اعتبار شدند و روند ثبت معاملات به صورت هوشمند آغاز شد.

نحوه ی تهیه ی کد رهگیری املاک

چنان چه قصد انجام هر گونه معاملات ملکی دارید لازم است با در دست داشتن مشخصات کامل خود و ملک به یکی از دفاتر رسمی مشاور املاک مراجعه کنید. آن ها به شما کمک خواهند کرد تا مشخصات خود و ملک را در سامانه ی معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت و کنید و کد رهگیری املاک دریافت نمایید.

دقت کنید که اطلاعات را به صورت دقیق و بدون غلط ارائه دهید. پس از ثبت اطلاعات در سامانه و پرینت برگه ها در سه نسخه، در سمت راست قرارداد مشاهده می کنید. چنان چه این بارکد توسط دستگاه بارکد خوان خوانده شود؛ کلیه ی اطلاعات مربوط به ملک، مالک، خریدار یا مستأجر قابل مشاهده خواهد بود. جزئی ترین اطلاعات معامله اعم از قیمت خرید، تاریخ تحویل ملک و… نیز در سامانه ثبت می شود تا در صورت نیاز امکان پیگیری وجود داشته باشد.

توجه کنید که ثبت انواع معاملات ملکی اعم از خرید، فروش، رهن و اجاره در سامانه و اخذ کد رهگیری املاک اجباری است و در صورت اجرا نشدن پیگرد قانونی خواهد داشت.

با انجام این امور خاطر شما از انجام معامله ای ایمن، قابل پیگیری و طبق قوانین معاملات ملک آسوده خواهد بود.

contract law compressor - هر آن چه لازم است درباره ی کد رهگیری املاک بدانید

اطلاعات تکمیلی درباره ی کد رهگیری املاک

امروزه قراردادها به دو صورت دستی و اینترنتی یا پرینت شده تنظیم می شوند و تنها نمونه های اینترنتی دارای کد رهگیری املاک هستند که به همین دلیل این نمونه ها را با نام مبایعه نامه های کد رهگیری املاک دار می شناسند.

در مبایعه نامه های اینترنتی درست در سمت چپ صفحه ی چهارم نسخه ی پرینت شده ی مبایعه نامه، می توانید کد رهگیری املاک 13 رقمی مربوط به ملک و معامله ی خود را مشاهده کنید. همچنین در صورت فعال سازی سرویس پیام کوتاه، این کد برای هر دو طرف معامله ارسال خواهد شد.

در حفظ کد رهگیری املاک ملک و معامله ی خود کوشا باشید، در صورت کد باید مراحل قانونی برای دریافت دوباره ی کد را انجام دهید.

مورد دیگر این که لازم است در صحت تمام اطلاعات وارد شده دقت لازم را به عمل آورید؛ اما صحت کد پستی در دریافت کد رهگیری املاک از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل بهتر است به کد پستی ثبت شده روی قبض ها یا کارت ملی بسنده نکنید و اقدام به دریافت تاییدیه کد پستی ملک نمایید.

نحوه ی فعال سازی سرویس پیامکی برای دریافت کد رهگیری املاک

چنان چه تمایل دارید کد رهگیری املاک را از طریق پیام کوتاه در تلفن همراه خود دریافت کنید، لازم است ابتدا در سامانه ی پیام کوتاه معاملات املاک ثبت نام کنید. این کار را باید پیش از ثبت معامله ی خود انجام دهید. برای ثبت نام تنها کافی است عدد 1 را به شماره ی 11020300 ارسال نمایید. پس از ارسال این شماره پیامکی از طرف سامانه منوط بر موفقیت یا عدم موفقیت عملیات ثبت شماره ی شما به شماره ی مربوطه ارسال می شود. در حین ثبت معامله دقت کنید که شماره ای که سرویس پیام کوتاه آن پیش از این فعال شده است را وارد سامانه کنید. استفاده از شماره های غیر معتبر تخلف محسوب می شود و چنان چه شماره ای به اشتباه وارد سیستم کنید، کد رهگیری املاک خود را دریافت نخواهید کرد و ناچار به ویرایش دوباره ی اطلاعات با صرف وقت و هزینه ی اضافی خواهید بود. پس از ثبت اطلاعات کد رهگیری املاک مربوط به معامله ی شما به تلفن همراهتان ارسال خواهد شد و برای این منظور 200 تومان برای ارائه ی خدمات از طریق سامانه ی پیام کوتاه ثبت معاملات و مستغلات کشور از حساب شما کسر می گردد.

در صورتی که تمایل به عدم دریافت پیامک از سمت سامانه ی پیام کوتاه دارید؛ عدد 2 را به شماره ی 110203000 ارسال کنید تا سرویس دریافت پیام کوتاه برای شما غیر فعال شود. به محض ارسال عدد 2 پیامکی با محتوای انصراف از دریافت پیامک های مربوط به معامله ی ملکی خود دریافت خواهید کرد. در این رابطه به این نکته توجه داشته باشید که در صورت غیر فعال کردن سامانه ی پیام کوتاه دیگر هیچ پیامکی از سمت سامانه ی معاملات ملکی و مستغلات کشور دریافت نخواهید کرد.

چرا باید از کد رهگیری املاک در معاملات ملکی استفاده کنیم؟

پیش از این گفتیم با دریافت کد رهگیری املاک دولت می تواند اطلاعات دقیقی از میزان معاملات بازار مسکن داشته باشد و کنترل و نظارت های لازم را اعمال نماید؛ اما این مورد تنها مزیت ثبت معامله ی شما در سامانه ی معاملات و مستغلات کشور نیست. در ادامه به مزیت های دیگر دریافت کد رهگیری املاک برای معاملات مخالف اشاره خواهیم کرد.

  • جلوگیری از سوء استفاده و بروز جرائم مختلف: چنان چه معامله ی شما به صورت دستی و قولنامه ای ثبت شود، امکان انجام جرائمی مانند فروش یک ملک به چند خریدار وجود دارد. اما با وجود کد رهگیری املاک اطلاعات ملک و مالک ثبت و روی سامانه قرار می گیرند و هم زمان تمامی بنگاه های مشاوره ی املاک به این سامانه دسترسی دارند. به محض ورود اطلاعات مشابه از یک ملک سامانه اطلاع رسانی می کند و فرد مشاور متوجه می شود ملک پیش از این به فروش رسیده است.

  • تخلیه ی ملک در موعد مقرر: در مبایعه نامه ی کد رهگیری املاک دار، زمان تخلیه ی ملک توسط مستأجر یا فروشنده ذکر می شود و چنان چه ملک در موعد مقرر تحویل داده نشود، مالک یا خریدار می توانند به وسیله ی کد رهگیری املاک ملک پیگرد قانونی انجام دهند تا حکم تخلیه صادر شود.

  • امکان پیگیری آسان در مراجع و دستگاه های مربوطه: چنان چه فروشنده یا خریدار شاکی باشند یا بنا به سایر دلایل ملک نیاز به پیگیری داشته باشد، با وجود مبایعه نامه ای که کد رهگیری املاک دارد، این امر به سادگی میسر خواهد بود.

  • عدم امکان فسخ قرارداد از طرف فروشنده بدون رضایت خریدار: گاهی بنا به دلایلی اعم از افزایش قیمت ملک، فروشندگان برای کسب سود بیشتر اقدام به فسخ قرارداد می کنند یا از خریدار پول بیشتری به هنگام ثبت سند درخواست می کنند. با وجود قرارداد دارای کد رهگیری املاک، فروشنده امکان فسخ قرارداد بدون رضایت خریدار را ندارد و ملک با قیمت قراردادی اولیه معامله خواهد شد.

  • دریافت کامل مبلغ ملک در موعد تعیین شده: مبلغ دریافتی از سمت خریدار به طور کامل و با شرح تاریخ در قرارداد دارای کد رهگیری املاک ثبت می شود و چنان چه فروشنده مبلغ را در تاریخ مقرر دریافت نکند می تواند به مراجع قضایی مراجعه نماید و موضوع را با استفاده از کد رهگیری املاک پیگیری کند.

  • امکان استعلام وضعیت ملک در شهرداری: مزیت دیگر کد رهگیری املاک این است که شما با در دست داشتن این کد و مراجعه به شهرداری می توانید استعلام ملک خود را دریافت کنید تا بدانید که ملک شما در محدوده ی طرح هایی مانند عریض کردن خیابان، مترو یا سایر ساخت و سازهای شهرداری قرار گرفته است یا خیر.

در کل می توان گفت ثبت معاملات در یک سامانه ی مشخص نظم خاصی به معاملات ملکی می دهد و از سو استفاده و بروز جرائم جلوگیری خواهد کرد و همچنین انجام امور اداری با وجود یک شماره ی مشخص بسیار ساده تر خواهد بود.

636507475076655980 STOCKIMAGE realestate - هر آن چه لازم است درباره ی کد رهگیری املاک بدانید

چگونه کد رهگیری املاک را دریافت کنیم؟

مشاورین املاک باید سخت افزار و نرم افزارهای لازم برای دریافت کد رهگیری املاک معاملات را داشته باشند. مشاورین املاک باید دارای امضای دیجیتال و سخت افزار مربوط به آن باشند. برای تهیه ی سخت افزار لازم است به مراکز مربوطه مراجعه کنید. مدت اعتبار امضای دیجیتال یک سال می باشد. برای تهیه یا تمدید امضای دیجیتال باید به صورت حضوری به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید و با ارائه ی اصل و کپی شناسنامه، کارت ملی و پروانه ی کسب اقدامات لازم را به عمل آورید. برای دریافت کد رهگیری املاک به مرورگرها و سیستم عامل های مشخص شده و اعمال تنظیمات روی آن ها نیاز است.

 

استعلام کد رهگیری املاک

لازم است پیش از این که ملکی را خریداری کنید از صحت کد رهگیری املاک آن اطمینان حاصل کنید. برای این کار می توانید به دو روش استفاده از سامانه ی پیامکی یا مراجعه به سامانه ی اینترنتی ثبت معاملات و مستغلات کشور کد رهگیری املاک ملک مورد نظر خود را استعلام کنید.

چنان چه قصد دارید به صورت پیامکی کد رهگیری املاک ملک را استعلام کنید باید پیامکی حاوی اطلاعات به فرم زیر به شماره ی 110203001 ارسال کنید:

کد رهگیری املاک ملک#کد ملی یکی از طرفین قرار داد

پس از مدتی اطلاعات مربوط به قرارداد ثبت شده با شماره ی ارسال شده را دریافت خواهید کرد.

اما اگر قصد دارید به صورت اینترنتی کد رهگیری املاک ملک را استعلام کنید؛ ابتدا وارد سایت سامانه ی معاملات و مستغلات کشور شوید. در قسمت های مربوطه کد ملی یکی از طرفین قرارداد و کد رهگیری املاک ملک را وارد کنید. پس از وارد کردن کد امنیتی موجود در سامانه، روی گزینه ی جست و چو کلیک کنید. پس از مکثی کوتاه اطلاعات مورد نیاز شما نمایش داده خواهد شد.

 

creating a contract for my business - هر آن چه لازم است درباره ی کد رهگیری املاک بدانید

 

تعرفه های هزینه های دریافتی برای دریافت کد رهگیری املاک

طبق مصوبات و قانون تمامی مشاورین املاک موظف هستند کد رهگیری املاک را برای معاملات شما دریافت کنند. حال آن که ممکن است برخی از این افراد شما را مجاب کنند که معامله نیازی به دریافت کد رهگیری املاک ندارد. این کار صرفا به خاطر فرار از مالیات یا دلایل شبیه به این است. بهتر است معامله ی خود را در مراکز معتبر مشاوره ی املاک انجام دهید تا با مشکلات این چنینی مواجه نشوید.

پس از ثبت قولنامه به عنوان یک پیش نویس از بنگاه دار بخواهید تا در کوتاه ترین زمان ممکن امکان به اخذ کد رهگیری املاک نماید. هزینه های دریافت کد رهگیری املاک بسیار ناچیز است و ریز هزینه های این امر را می توانید در وب سایت ثبت معاملات و مستغلات کشور مشاهده کنید.

چنان چه واحد صنفی مشاوره ی املاک درخواست مبلغ زیادی مازاد بر حق کمیسیون تنها به خاطر کد رهگیری املاک نمود، می توانید با مراجعه یا تماس با اتحادیه صنف مشاوره ی املاک گزارش دهید و شکایت خود را ثبت کنید.

همچنین لازم به ذکر است که چنان چه با واحد صنفی مشاوره ی املاکی مواجه شدید که دریافت کارمزد را طبق مصوبه ی اتحادیه ی مشاوره ی املاک انجام نمی داد؛ می توانید شکایت خود را با شماره تلفن 7334 در میان بگذارید و موارد تخلف را گزارش دهید.

گروه مشاوره برای راهنمایی شما

گروه تخصصی مشاوران املاک سامان 724 با بهره گیری از توانایی، مهارت و دانش افراد خبره می توانند پاسخگوی تمامی سوالات شما درباره ی انواع معاملات ملکی باشند. چنان چه در انجام معاملات ملکی تجربه ندارید می توانید اطلاعات وضعیت معامله ی خود را به مشاوران ما بگویید و از ادامه مسیر اطلاع پیدا کنید و همچنین جلوی سوء استفاده ی افراد از عدم آگاهی خود را بگیرید. همکاران ما می توانند همراه شما باشند و به شما برای انجام یک معامله ی موفق و سودمند کمک کنند.

تبلیغات

ارسال نظر

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر خود را ارسال کنید.

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر