Saman 122 - کد رهگیری املاک (بخش اول)

کد رهگیری املاک (بخش اول)

سامان 724

کد رهگیری املاک

کد رهگیری املاک چیست؟ چگونه دریافت می گردد؟ مزیتهای دریافت کد رهگیری چیست و چگونه می توان کد رهگیری را استعلام نمود؟ جهت یافتن پاسخ این سوالات و دریافت اطلاعات کامل در خصوص کد رهگیری املاک با ما همراه شوید. دفاتر مشاور املاک تا سال ۱۳۸۷ کلیه قراردادهای تنظیم شده در آن دفاتر را در برگه های پیش نویس رنگی ثبت می کردند اما واقعیت این است که این قراردادها از اعتبار کافی برخوردار نبودند. در سال ۱۳۸۷ در راستای تضمین صحت و امنیت قراردادهای پیش نویس تنظیم شده در دفاتر مشاور املاک سامانه ای به نام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور به نشانی www.iranamlaak.ir  در کشور راه اندازی شد. این سامانه تمام مشاوران املاک را موظف به ثبت کلیه قراردادهای تنظیم شده در دفاتر مشاور املاک از قبیل خرید و فروش و رهن و اجاره در سامانه نموده و متعاقب آن کد رهگیری از سیستم اخذ می گردد. دریافت کد رهگیری و ثبت معاملات در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات امری مهم و ضروری بوده و جهت جلوگیری از سو استفاده های احتمالی و تضمین صحت و امنیت قراردادها لازم است. در واقع بدون دریافت کد رهگیری املاک قراردادهای تنظیم شده در دفاتر مشاور املاک به عنوان یک پیش نویس مورد قبول بوده و از اعتبار و ضمانت کافی جهت اقدامات حقوقی احتمالی آتی در صورت بروز مشکل برخوردار نیستند. در ادامه به تشریح چگونگی اقدام برای دریافت کد رهگیری پرداخته می شود.

Saman724 120 - کد رهگیری املاک (بخش اول)

دریافت کد رهگیری املاک

جهت دریافت کد رهگیری طرفین قرارداد نیاز به اقدام خاصی ندارند. کد رهگیری املاک توسط دفاتر مشاور املاک از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور دریافت می گردد. دفاتر مشاور املاک ابتدا نسبت به ثبت مشخصات کامل طرفین قرارداد و مشخصات ملک مورد معامله شامل آدرس، کدپستی و پلاک ثبتی به انضمام مشخصات قرارداد تنظیم شده اعم از مبلغ قرارداد، تاریخ قرارداد، تاریخ تحویل و تخلیه ملک، مشخصات ملک مورد نظر و امکانات موجود، میزان رهن و اجاره و … در سامانه نموده و اقدام به اخذ کد رهگیری می نمایند. پس از دریافت کد رهگیری قرارداد از سیستم پرینت گرفته شده و آماده امضای طرفین می گردد. لازم بذکر است که قرارداد در سه نسخه چاپ گردیده و نسخه سوم نزد دفاتر مشاور املاک بایگانی می گردد. کد رهگیری قرارداد که یک کد ۱۳ رقمی است به همراه هولوگرام بر روی قرارداد اعتبار قرارداد تنظیم شده و ثبت آن در سامانه املاک را به شما اعلام می کند. معمولا طبق شماره گوشی همراه ثبت شده از طرفین قرارداد در بخش مشخصات طرفین قرارداد، پس از اخذ کد رهگیری املاک از سیستم این کد به شماره همراه طرفین از طرف سامانه ارسال می گردد.

Saman724 121 - کد رهگیری املاک (بخش اول)

نکات مهم در اخذ کد رهگیری املاک

اخذ کد رهگیری املاک نکته مهمی بوده که لازم است طرفین قرارداد نسبت به دریافت آن از دفاتر مشاور املاک تاکید داشته باشند. هنگام دریافت کد رهگیری املاک و پس از اخذ کد توجه به نکاتی حائز اهمیت است. از جمله نکات مهم در اخذ کد رهگیری املاک می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • یکی از نکات مهم در دریافت کد رهگیری املاک اطمینان از صحت کدپستی ملک مورد نظر است. با توجه به اینکه دریافت کد رهگیری بر اساس مشخصات ملک از جمله کدپستی صورت می گیرد لذا اطمینان از صحت کدپستی بسیار حائز اهیمت است. نکته قابل ذکر این است که به کدپستی درج شده در پشت کارت ملی مالک و یا قبوض ملک مورد مربوطه اکتفا نکنید بلکه صحت کدپستی را از سامانه iran.ir/postcode استعلام نمائید.
  • پس از دریافت قرارداد از برچسب هولوگرام و کد رهگیری املاک درج شده در قرارداد اطمینان حاصل کنید.

مشخصات کامل طرفین قرارداد و ملک مورد نظر به انضمام مشخصات مالی قرارداد را بررسی و از صحت آن اطمینان حاصل نمائید.

مبحث کد رهگیری املاک موضوع مهمی است که در مطلب بعدی به تشریح مابقی جزئیات مهم در مورد آن می پردازیم.

 

منبع: سامان ۷۲۴