وظیفه مشاور املاک چیست؟

مشاور املاک چه کار می کند؟

همه آن چه شما در مورد وظایف مشاور املاک می دانید به طور قطع در همین چند وظیفه خلاصه می شود که به عنوان واسطی بین صاحب خانه و مستاجر و یا خریدار عمل کرده و این دو را به هم معرفی می کند تا معامله ای این میان صورت بگیرد و حق الزحمه او بابت جوش دادن همین معامله است. اما موضوع به همین سادگی ها هم نمی تواند باشد، این که یک نفر در یک چهار دیواری بنشیند و صرفاً باب آشنایی دو نفر را با هم فراهم کرده و این میان سود ببرد. به طور قطع یک مشاور املاک بایستی معیارهای دو طرف معامله را بشناسد و به صورتی جداگانه نیازهای هر دو طرف معامله را در نظر بگیرد و بر اساس این معیارها اقدام به مشاوره کند.

وظیفه مشاور املاک در قبال صاحب خانه

در قدم اول در ارتباط به صاحب خانه بایستی از صحت اظهارات او در مورد خانه اطمینان حاصل کند، می تواند این کار را با بازدید از خانه عملی کند. در قدم دوم بایستی نیازهای صاحب خانه در ارتباط با قیمت رهن و اجاره و یا فروش را مدنظر قرار داده و اقدام به ارزیابی دقیق قیمت کند و بر اساس قیمت بازار به صاحب خانه در مور قیمت گذاری مشاوره دهد، در قدم سوم بایستی معیارهای صاحب خانه در مورد مستاجر را مد نظر قرار دهد، برای مثال تعداد افراد خانواده مستاجر، ساعات حضور در منزل، مجرد و یا متاهل بودن ساکنین، رده سنی و … ، در تمام طول اجرای این پروسه مشاور املاک بایستی مانند دوست و ذینفع عمل کند.

وظیفه مشاور املاک در قبال خریدار و یا مستاجر

در اولین گام مشاور املاک بایستی اطلاعات فردی مستاجر را که در پروسه اجاره منزل تاثیر خواهد گذاشت مانند تعداد افراده خانواده، مجرد و متاهل بودن اعضاء، پر ازدحام بودن و برگزاری مهمانی های بسیار و یا رفت و آمدهای در طول روز و غیره را مورد بررسی قرار دهد، در گام بعدی بودجه خریدار و یا مستاجر را در نظر می گیرد، معیارهای او را برای انتخاب خانه را یاد داشت می کند، در گام بعدی بر اساس میزان بودجه گزینه هایی را پیش روی او قرار می دهد و ساعات بازدید از منزل را فراهم می کند تا به بررسی حضوری ملک اقدام کرده و نظر نهایی را بگیرند. در سراسر این پروسه مشاور املاک حکم مشاور و دوست مستاجر را خواهد داشت.

 

محدودیت های روش سنتی مشاوره مسکن و استفاده از مشاورین املاک محل

بارزترین محدودیتی که مشاوره از مشاور املاک سنتی به همراه دارد به طور قطع، برخورداری از پایگاه داده ای محدود به محل قرار گیری مشاور املاک است. اما این محدودیت می تواند در مشاور املاک مجازی بیشتر دیده شود در صورتی که صرفاً شامل اطلاعاتی از صاحب خانه بوده و تحقیقات میدانی انجام نداده باشد، در این زمینه سامان 724 علاوه بر این که موارد موجود در هر منطقه را در پایگاه داده خود ذخیره دارد و اطلاعات کاملی از صاحب خانه در مورد سال ساخت و مصالح به کار رفته و اطلاعات ظاهری از قبیل تعداد طبقات و اتاق ها و امکانات و غیره، توسط کارشناسان خبره خود در زمینه مسکن اقدام به تحقیقات میدانی کرده تا از صحت اظهارات صاحب خانه کسب اطمینان کرده و از اظهارات خود به مشتریانی که قصد خرید و یا رهن و اجاره را دارند مطمئن باشند چرا که سامان 724 علاوه بر این که مشاور خریداران و مستاجرین می باشد خود را ذینفع و دوست آن ها می داند و اعتبار خود را در جلب رضایت از مشتریان خلاصه کرده است. مشکل دیگری که در روش سنتی مشاور املاک به چشم می خورد به طور قطع ارزیابی قیمت بر اساس قیمت های تعیین شده در یک منطقه می باشد که اساس اقتصادی نداشته و صرفاً بر اساس نفع مشاورین املاک و یا صاحب خانه تعیین شده است، می باشد، سامان ۷۲۴ از فرمول اقتصادی دقیق با در نظر گرفتن معیارهای متاثر بر قمیت مسکن و معیارهای ارزیابی تعیین شده توسط کارشناسان مسکن اقدام به قیمت گذاری خرید و فروش و رهن و اجاره املاک خواهد کرد. همان طور که قبلاً و بارها هم عنوان شده است، قیمت گذاری صحیح مسکن توسط مشاور املاک، به طور قطع موجب جلوگیری از افزایش قیمت های نا گهانی و بر اساس میل افراد خواهد شد که این امر به طور قطع در پروسه خرید و فروش و رهن و اجاره به دو طرف قرارداد کمک خواهد کرد تا این پروسه طولانی نباشد.

پس در جواب به سوال “وظیفه مشاور املاک چیست؟” بایستی پاسخ داد: مشاور املاک دوست و مشاور دو طرف قرار داد است که با دید کلی بر موضوع معامله و با داشتن دانش و تجربه کافی اقدام به بررسی های دقیق کرده و در نهایت به مشاوره دو طرف قرار داد می پردازد تا معامله ای که صورت می پذیرد همراه با رضایت هر دو طرف معامله باشد. این دقیقاً هدفی است که سامان ۷۲۴ پیش گرفته است.

 

مطالب بیشتر: