music museum co 770x480 - هر آنچه لازم است قبل از رفتن به موزه موسیقی تهران بدانیم

هر آنچه لازم است قبل از رفتن به موزه موسیقی تهران بدانیم

 

یکی از موزه های تخصصی ایران که در بخش شمالی کلانشهر تهران واقع شده است موزه موسیقی تهران می باشد. سید محمد بهشتی، مرتضی کاظمی و علی مرادخانی سه تن از مسئولان فرهنگی و هنری کشور هستند که طرح تاسیس این موزه تخصصی را مطرح کردند. علی مرادخانی مدیریت این موزه را بر عهده گرفته است. مساحت تقریبی این موزه حدود ۳۶۵۰ متر است و دارای زیربنا به مساحت ۱۴۰۰ متر می باشد. این موزه به صورت سه طبقه احداث شده است و هدف از تاسیس آن حفظ میراث موسیقی ملی، معرفی آثار و تولید گذشتگان موسیقی و بزرگداشت اساتید و پیشکسوتان عرصه موسیقی است. در ادامه با تاریخچه موزه موسیقی تهران و بخش های مختلف آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

10e9ac4b 932e 4cd9 b3bb 05022d00a0b7 - هر آنچه لازم است قبل از رفتن به موزه موسیقی تهران بدانیم

موزه موسیقی تهران

تاریخچه موزه موسیقی تهران

طرح تاسیس موزه موسیقی تهران در سال ۱۳۷۲ مطرح شد و ساخت آن از سال ۱۳۷۴ به مدیریت علی مرادخانی آغاز گردید و در نهایت در سال ۱۳۸۸ و در ۲۲ آبان ماه موزه موسیقی ساخت آن به پایان رسید و از همان تاریخ افتتاح شد. این موزه در حضور مدعوین، مسئولان فرهنگی و هنری کشور، بزرگان و اساتید موسیقی ایران کار خود را در قالب موسسه فرهنگی، هنری و غیردولتی آغاز نمود. این موزه دارای یک هیئت امناء و یک هیئت مدیره می باشد. گنجینه سازهایی در موزه موسیقی تهران وجود دارد که ممکن است تاکنون آن ها را ندیده باشید. در این موزه اسناد مکتوب و ضبط شده مربوط به موسیقی نیز نگاهداری می شوند.

 

معماری بنای موزه موسیقی تهران

بنای امروزه موزه موسیقی تهران در سال ۱۳۵۱ یک ساختمان مسکونی بوده است. پس از اینکه طرح تاسیس موزه موسیقی تهران مطرح گردید از آنجا که محل آن مناسب بود و دارای فضای کافی بود در سال ۱۳۸۲ مورد بازسازی قرار گرفت. مکان این موزه به عنوان مرمت های خوب و دوست داشتنی خانه های مسکونی قدیمی در تهران شناخته می شود. پس از اینکه این خانه قدیمی مسکونی به موزه تبدیل شد می توان گفت این موزه به اثری ماندگار جهت حفظ خانه های قدیمی و نمایش هنر ایرانی تبدیل شده است.

 

موسیقی تهران - هر آنچه لازم است قبل از رفتن به موزه موسیقی تهران بدانیم

معماری موزه موسیقی ایران

در موزه موسیقی تهران بیش از ۳۴۰ ساز در ۲۰۰ نوع مختلف حفظ می شود و بخش های مختلفی همچون سالن نمایش سازها، گنجینه موزه، آرشیو صورتی و تصویری، کتابخانه تخصصی، کارگاه نمایش مراحل ساخت ساز، انبار ویژه جهت حفظ بهینه سازها، مخزن محصولات نگارش شده و مکتوب، کافی شاپ و بخش سمعی و بصری موزه موسیقی تهران را تشکیل می دهند.

 

آشنایی با بخش های مختلف واقع در موزه موسیقی تهران

سالن سازهای کوبه ای، بادی، زهی، سنتی و زهی نواحی در سالن نمایش سازها قرار گرفته اند. شما می توانید در این سالن ها سازهای اساتید بزرگ همچون محمدرضا درویش و مجید کیانی را مشاهده کنید. بخشی از این سازها توسط موزه موسیقی تهران خریداری شده است و بخشی از آن ها نیز از اساتید بزرگ موسیقی به امانت گرفته شده اند و بخشی از آن ها نیز توسط برخی از اساتید بزرگ موسیقی به موزه اهدا شده اند. در این سالن ها علاوه بر این سازها، سیستم پخش صوتی نیز واقع شده است که اطلاعات مربوط به هر ساز را توسط یک راوی برای شما بیان می کند و این امر باعث می شود با این اشیا بیشتر آشنا شوید.

در طبقه همکف موزه موسیقی تهران سالن سازهای زهی و بادی قرار گرفته اند که خود به دو بخش طبقه بندی شده است:

انواع سازهای مختلف خودصدا، نی لبک ها، سوتک ها و نی ها در بخش سازهای بادی قرار می گیرند.

سالن سازهای کوبه ای نیز در طبقه همکف موزه موسیقی تهران واقع شده است. انواع سازهای کوبه ای دوطرفه و یک طرفه در سالن سازهای کوبه ای قرار گرفته اند.

بخش های مختلف موزه موسیقی تهران

سالن سازهای سنتی یکی دیگر از سالن های واقع در طبقه همکف این موزه می باشد که انواع سازهای زهی مضرابی و ارشه ای و سازهای کوبه ای سنتی همچون تنبک در این سالن قرار گرفته اند.

سازهای اهدا شده توسط اساتید و بزرگان موسیقی ایران در طبقه دیگر موزه موسیقی ایران به نمایش گذاشته شده اند. اکثر سازهای اهدا شده به اساتید همچون میرزا عبدالله استاد عشقی و کیهان کلهر تعلق دارند که دارای قدمت بسیار طولانی هستند.

 

آرشیو صوتی و تصویری واقع در موزه موسیقی تهران

آرشیو صوتی و تصویری زنده یاد محمد علی گلشن ابراهیمی در این بخش از موزه مشاهده می شود. این آرشیو نتیجه سال ها زحمت فراوان استاد محمد علی گلشن ابراهیمی می باشد که در طول سال ها توسط این استاد بزرگ به موزه موسیقی تهران اهدا شده است. در این آرشیو مجموعه های ارزشمند دیگری نیز وجود دارند که امروزه در حال دیجیتالی شدن هستند.

 

گنجینه موزه موسیقی تهران

آثار چوب رهبر یارکستر حشمت سنجری، سنتور استاد ملک حسین، ساعت شماته دار استاد علی تجویدی، تقویم رومیزی و تقویم رومیزی تقی مسعودیه در این بخش از موزه موسیقی تهران نگاهداری می شوند.

 

کتابخانه تخصصی موزه موسیقی تهران

کتابخانه تخصصی موزه موسیقی تهران یکی از بخش های قابل توجه آن می باشد. گنجایش این کتابخانه تخصصی تقریبا ۳۰ نفر می باشد که همزمان با افتتاح موزه فعالیت آن نیز آغاز شده است. مجموعه نفیس از ۳۰۰۰ کتاب در ۶۰۰۰ جلد در این کتابخانه تخصصی قرار دارد که بیش از ۱۶۰۰ عنوان از این کتاب ها به بخش هنر و ادبیات موسیقی اختصاص دارد. دانشجویان، محققان و پژوهشگران از این منابع به منظور تکمیل رسانه ها و پایان نامه های خود استفاده می کنند. بخش الکترونیک نیز بخشی است که در این موزه راه اندازی خواهد شد. بخش هایی همچون سالن آمفی تئاتر و استودیو آن بخش های دیگری از موزه موسیقی تهران هستند که اخیرا راه اندازی شده اند.

 

Saman724 56565595326989898 - هر آنچه لازم است قبل از رفتن به موزه موسیقی تهران بدانیم

کارگاه واقع در موزه موسیقی تهران

کارگاه ساخت و ساز در موزه موسیقی تهران

یکی دیگر از بخش های موزه موسیقی تهران کارگاهی است که مراحل ساخت انواع سازهای ایرانی را نمایش می دهد. در این بخش ساخت و تعمیر انواع سازها انجام می گیرد و شما می توانید در این بخش نحوه تولید یک ساز را از زمانی که هنوز یک تکه چوب است تا هنگامی که تکمیل می شود و سازی توسط آن نواخته می شود را مشاهده نمایید. افرادی که در زمینه های ساخت سازها، کیفیت سازها، رفع مشکلات سازها سوال دارند می توانند در این بخش پاسخ سوالات خود را دریافت کنند. همچنین افراد می توانند راهنمایی های لازم جهت خرید ساز را در این کارگاه دریافت نمایند.

در فضای بیرونی ساختمان موزه موسیقی تهران به رستوران و کافه مکانی اختصاص یافته است. در جشنواره ای که از طریق کمیته بین المللی سمعی بصری و فن آوری های جدید برای تصویر و صدا برگزار شد موزه موسیقی تهران موفق به دریافت نشان نقره برای بهترین اپلیکیشن برای موزه ها، شده است.

 

توصیه های مهم برای گردشگران جهت بازدید از موزه موسیقی تهران

  • جهت بازدید از موزه موسیقی تهران اغلب به هماهنگی قبلی نیاز دارید از این رو بهتر است از قبل با مسئول روابط عمومی رفتن خود به این موزه را هماهنگ نمایید.
  • از آنجا که در اطراف موزه موسیقی تهران با محدودیت برای پارک خودرو مواجه می شوید توصیه می کنیم از پارکینگ طبقاتی کنار ساختمان شهرداری منطقه یک استفاده نمایید.
  • اگر قصد گردشگری عصرانه در موزه موسیقی تهران را دارید توصیه می کنیم از خط اتوبوس های تندرو خیابان ولیعصر استفاده نمایید.
  • شما می توانید با صرف هزینه بسیار اندک از هر نقطه پایتخت از ایستگاه مترو تجریش استفاده کرده و خود را به موزه موسیقی تهران برسانید. پس از پیاده شدن از مترو تجریش با طی مسافت بسیار کوتاه پیاده روی به موزه موسیقی تهران خواهید رسید.
  • در صورتی که علاقه مند به مطالعه در زمینه موسیقی ایران و جهان هستید و به دنبال یافتن اساتید برتر موسیقی جهت یادگیری هنر اصیل ایرانی می باشید، کارشناسان در موزه موسیقی تهران تا حد امکان به شما کمک خواهند کرد.
  • موزه موسیقی تهران در خیابان شهید دربندی، سه راه تختی و کوچه نمازی واقع شده است. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با موزه موسیقی تهران کافیست با شماره تلفن ۲۲۶۷۲۷۸۵ تماس حاصل نمایید.

 

Saman724 564841184454 - هر آنچه لازم است قبل از رفتن به موزه موسیقی تهران بدانیم

سازهای زهی در موزه موسیقی تهران

ساعات بازدید از موزه موسیقی تهران

موزه موسیقی تهران در تمامی روزهای هفته به جز شنبه ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸ بعدظهر آماده استقبال از علاقه مندان به هنر و موسیقی اصیل ایرانی هستند.

 

وضعیت دسترسی به موزه موسیقی تهران

در صورتی که قصد رفتن به موزه موسیقی تهران را دارید در وهله نخست باید به میدان تجریش بروید. برای رفتن به میدان تجریش مترو به راحتی در اختیار شما قرار دارد. برای این منظور باید در آخرین ایستگاه خط یک مترو واقع در ایستگاه تجریش از مترو پیاده شوید. از تمامی نقاط شهر مثل پایانه شهید نظری واقع در میدان آزادی تاکسی های خطی بسیار زیادی به سمت میدان تجریش حرکت می کنند. وجود اتوبوس ها نیز دسترسی به میدان تجریش را تا حدودی برای شما ساده ساخته است. اتوبوس های تندرو راه آهن- تجریش نیز دسترسی شما به موزه موسیقی تهران را تا حدودی ساده ساخته اند. همچنین شما می توانید ایستگاه تجریش از خط یک مترو را انتخاب نموده و برای رفتن به این موزه از اتوبوس هایی که به سمت میدان تجریش حرکت می کنند استفاده نمایید. پس از این که با استفاده از وسایل نقلیه عمومی مورد نظر خود به میدان تجریش رسیدید باید به خیابان دربندی بروید و پس از پنج دقیقه پیاده روی به کوچه موزه موسیقی تهران برسید و سپس با خیال راحت وارد این موزه شوید و با انواع سازهای اصیل ایرانی آشنا شوید.

 

Saman724 56548361164646464 - هر آنچه لازم است قبل از رفتن به موزه موسیقی تهران بدانیم

موزه موسیقی اصیل تهران

 

بهای بلیط این موزه تنها ۶ هزار تومان می باشد. در صورتی که به موسیقی ایرانی و جهانی علاقه مند هستید و اما اطلاعات کافی در این زمینه ندارید توصیه می کنیم قطعا به این موزه باشکوه و زیبا سر بزنید. بخش کارگاه ساخت سازهای اصیل ایرانی مهمترین بخش این موزه می باشد که در این بخش می توانید با نحوه ساخت این سازها به طور کامل و جامع آشنا شوید.

موزه موسیقی تهران که در خیابان تجریش تهران واقع شده است در مجاورت بسیاری از موزه ها و مکان های گردشگری تهران قرار گرفته است از این رو با بازدید از این موزه می توانید به اماکن گردشگری در مجاورت با این موزه رفته و از آن ها نیز بازدید کنید. از مهمترین اماکن گردشگری واقع در مجاورت با موزه موسیقی تهران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکی از بازارهای بزرگ و مهم کلانشهر تهران می باشد که امروزه به عنوان بازار سرپوشیده شناخته شده است. در این بازار انواع میوه و تره بار، سبزیجات و صنایع دستی را می توان خریداری کرد.

  • کاخ سعدآباد
  • دربند تهران

 

مطالب بیشتر: