2 - معنا و مفهوم كد رهگيری املاك

معنا و مفهوم کد رهگیری املاک

معنا و مفهوم کد رهگیری املاک

معنا و مفهوم کد رهگیری املاک چیزی فراتر از یک کد است. براساس مصوبه هیات دولت در سال ۱۳۸۷، همه مشاوران املاک و اتحادیه های مشاور املاک موظف به درج کد رهگیری در نقل و انتقالات املاک شدند تا نقل و انتقالات مسکن با شفافیت بهتری به انجام برسد و دولت و نهادهای مرجع بتوانند آمار دقیقی را از معاملات مسکن داشته باشند. در صورتی که مردم نسبت به اهمیت کد رهگیری آگاه باشند، هرگز به بنگاهی که به کد رهگیری اهمیتی قائل نیست مراجعه نخواهند کرد. برای هر نقل و انتقالات ملکی کد رهگیری خاصی صادر می شود. اکنون اجاره نامه ها فاقد اعتبار هستند و مشاورین املاک دیگر نمی توانند همانند گذشته قراردادها در کاغذها تنظیم کنند. قراردادهای ملکی باید در کامپیوتر تنظیم شده و در سامانه نقل و انتقالات املاک به ثبت برسد. کد ملی خریدار و فروشنده ملک در قرارداد درج می شود و همچنین آدرس ملک نیز درج  خواهد شد.

استعلام قرارداد از طریق کد ملی و کد رهگیری

4 - معنا و مفهوم كد رهگيری املاك

معنا و مفهوم کد رهگیری املاک  و مزایای منحصربفرد کد رهگیری

مزیت ۱ –  معنا و مفهوم کد رهگیری املاک  و بازدارندگی نسبت به کلاهبرداری های بعدی

کد رهگیری باعث ایجاد امنیت در معامله می شود، قراردادی که به همراه با کد رهگیری صادر می شود مانع کلاهبرداری های بعدی می شود بخاطر این که کد پستی محل در قرارداد ذکر می شود و سایر مشاورین املاک از نقل و انتقالات صورت گرفته آگاه می شوند و بدین ترتیب همان ملک در بنگاه معاملاتی املاک دیگر معامله نخواهد شد.

مزیت ۲ –  معنا و مفهوم کد رهگیری املاک  و باردارندگی انکار خرید و فروش

افزایش قیمت مسکن باعث انکار معامله فروشنده خواهد شد ولی کد رهگیری مانع از انجام این چنین کاری می شود، حتی در برخی مواقع فروشنده دوست دارد که قیمت جدیدی را به خریدار پیشنهاد کند ولی معامله انجام شده و کد رهگیری صادر شده و امکان فسخ معامله وجود ندارد، قرارداد معامله ملک در سراسر سامانه قابل مشاهده است.

مزیت ۳ – معنا و مفهوم کد رهگیری املاک  و امکان رهگیری معامله در مراجع قضایی

همه معاملات املاکی که با کد رهگیری صورت گرفته باشند را می توان با مراجع قضایی و انتظامی پیگیری کرد.

مزیت ۴– معنا و مفهوم کد رهگیری املاک  و امکان تخلیه به موقع ملک

مالک می تواند با داشتن کد رهگیری و بعد از انقضای مدت قراداد از مستاجر درخواست کند که ملک را تخلیه کند و اگر مستاجر از این امر سرباز زد می توان با حکم تخلیه ملک از مراجع انتظامی و قضایی مشکل بوجود آمده را حل کرد.

مزیت ۵ – معنا و مفهوم کد رهگیری املاک  و امکان پیگیری مبلغ معامله با کد رهگیری

در صورتی که خریدار از پرداخت مبلغ معامله سرباز زد، فروشنده می تواند با استفاده از کد رهگیری مشکل بوجود آمده را حل کند. کد رهگیری معامله ملک به صورت اس ام اسی به هردو نفر خریدار و فروشنده ارسال می شود که برای انجام کارهای بعدی می توان از آن استفاده کرد.

مزیت ۶– معنا و مفهوم کد رهگیری املاک  و آگاهی از طرح توسعه شهرداری

با کد رهگیری می توان از وجود طرح توسعه معابر و سایر طرح های توسعه شهری باخبر شد.

مزیت ۷– معنا و مفهوم کد رهگیری املاک  و امکان پیگیری استعلام ملاک

2 - معنا و مفهوم كد رهگيری املاك

استعلام های مشاورین املاک در سامانه ثبت می شود، اگر ملکی هیچ مشکل و مانعی برای خرید و فروش نداشته باشد، می توان آن را به عنوان معامله سالم ثبت کرده و کد رهگیری را برای آن صادر کرد.

مشاورین املاک همچنان موظف به درج کد رهگیری معاملات ملکی هستند و این ضرورت بخاطر ارائه مفاصا حساب به دیوان عدالت اداری است.

کد رهگیری باعث شفاف شدن معاملات ملکی می شود، همه معاملات ملکی اعم از خرید، فروش، اجاره و رهن و … باید با صادرکردن کد رهگیری به انجام برسد طوری که بعدها بتوان معامله را پیگیری کرد.

 

حتی صادرکردن کد رهگیری به نفع مشاورین املاک است و آنان نباید در این مورد کوتاهی کنند. حال اگر قراردادی کد رهگیری نداشته باشد در درجه اول وجهه قانونی ندارد و امکان کلاهبرداری در معامله وجود دارد و امکان دارد که خریدار دیگری هم برای ملک وجود داشته باشد که نسبت به مالکیت ملک ادعا کند.

در حال حاضر قیمت کد رهگیری در مشاورین املاک به نصف رسیده تا معاملات املاک با راحتی بیشتری انجام شود.مالکان باید قیمت کد رهگیری را به مشاورین املاک بپردازند که در حال حاضر این رقم به نصف رسیده است.

صادرکردن کد رهگیری باعث تسهیل امور اداری در ادارات دولتی می شود و باعث خواهد شد تا خریدار و فروشنده در صورتی که به مشکلی بربخورند زودتر مشکل آن ها حل و فصل شود و به غیر از این در مورد پرداخت های مشخص شده برای ملک هم مشکلی پیش نخواهد آمد.

 

سامان ۷۲۴