قوانین جاری بر اجاره ملک

 

همیشه آشنایی با حقوق و قوانین به انسان ها کمک می کند تا بهتر بتوانند از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند. بنابراین آشنایی به قوانین اجاره به شما کمک خواهد کرد تا روابط موجر و مستاجر را به خوبی متوجه شوید.

براساس قوانین جاری، مستاجر باید اجاره بها را در همیشه و به موقع به موجر خود پرداخت کند و موجر نیز موظف است که مبلغ ودیعه را به هنگام تخلیه ملک به مستاجر برگرداند.

امروزه هر کسی با کلمه اجاره آشناست. به دلیل گستردگی ملک و اجاره باید قانون گذاران قوانین موثر بین موجر و مستاجر را بروز رسانی کنند تا مطابق جریانات و پیشرفت های روزمره این قوانین وضع شود. اکثر قوانین بین موجر و مستاجر به سال های بین 1356 تا 1376 مربوط می شود. قوانین اجاره ملک اکثرا برای ملک های تجاری وضع می شود.

 


ضرورت آگاهی نسبت به قوانین اجاره

برخی از افراد به اشتباه فکر می کنند که ضرورتی ندارد تا از قوانین اجاره باخبر باشند بخاطر این که آن ها موجر را لایق و شایسته باخبر بودن از قوانین اجاره قلمداد می کنند. در حالی که اجاره یک قرارداد دو طرفه است و باید هر دو طرف نسبت به قوانین حساس بوده و از آن ها باخبر باشند. با آگاهی نسبت به قوانین اجاره می توانید از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

قولنامه

قولنامه برگه است که طرفین قول ها یا به عبارت دقیق تر تعهدات خود را در آن درج می کنند و آن ها را امضا می کنند تا نسبت به انجام آن ها متعهد باشند. قولنامه در سه نسخه تنظیم می شود که یکم نسخه نزد موجر و نسخه دوم نزد مستاجر و نسخه سوم نزد مشاور املاک باقی می ماند. قولنامه سندیت دارد و می توان از آن در دادگاه دفاع کرد. قولنامه یکی از قوانین اجاره ملک است.

قرارداد رسمی

قراردادهای رسمی در دفترخانه اسناد رسمی ثبت می شوند. ممکن است که برخی از افراد نسبت به سندیت قولنامه در مشاورین املاک تردید داشته باشند و تمایل به ثبت قولنامه در دفترخانه اسناد رسمی را داشته باشند. یکسری از قراردادها وجود دارد که بدون مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی تنظیم می شود که بدان ها قولنامه دستی گفته می شود. به هنگام عقد قرارداد اجاره ملک حتما کد پیگیری را دریافت کنید.

کد رهگیری

هیئت وزیران از سال 87 کلیه مشاوران املاک را موظف به ارائه کد رهگیری معاملات ملکی کردند تا احتمال کلاهبرداری در معاملات ملکی به صفر برسد. زمانی که یک ملک معامله می شود در سامانه مشخص شده و امکان ندارد که در مشاور املاکی دیگری همان ملک معامله شود. تمامی نهادهای دولتی و انتظامی به این سامانه دسترسی دارند و می توان حتی با کد رهگیری در مراجع انتظامی و قضایی از معامله انجام گرفته دفاع کرد. معاملات مسکن اعم از اجاره ، خرید و فروش مسکن دارای کد رهگیری هستند و همین امر باعث می شود تا امکان معامله یک ملک در مشاورین دیگر املاک گرفته شود.

پرداخت هزینه شارژ ساختمان

موجر و مستاجر باید در مورد نحوه پرداخت به توافق برسند بخاطر این که قانون خاصی در این مورد وجود ندارد. باید زمان و نحوه پرداخت شارژ ساختمان هنگام عقد قرارداد اجاره مشخص شود. به طور معمول هزینه شارژ ساختمان برای مواردی مانند تعمیرات و نوسازی ساختمان مصرف می شود که موجر باید این هزینه را پرداخت کند. پرداخت هزینه شارژ ساختمان یکی از قوانین اجاره ملک است.

 

پرداخت هزینه تعمیرات ساختمان

در همه ساختمان ها دو نوع هزینه وجود دارد: تعمیرات کلی و تعمیرات جزئی ساختمان. تعمیرات جزئی همان هایی هستند که در هزینه کمی دارند و در کوتاه مدت نیز پرداخت می شوند ولی تعمیرات بلندمدت هزینه های زیادی را می بلعند و در بلندمدت پرداخت می شوند. مستاجرین باید هزینه های کوتاه مدت را بپردازند ولی پرداخت هزینه های بلندمدت به عهده موجرین ساختمان است و مستاجرین نسبت به آن ها تعهدی ندارند.

تمدید قرارداد اجاره

به هنگام تمدید قرارداد همه مفاد دوباره بررسی شده و مشخص می شود که برای سال بعد اجاره کدام مفاد باید تغییر کند. البته به طور معمول همان قرارداد اولیه برای سال دوم هم تمدید می شود. موجر و مستاجر باید قرارداد اجاره ای که تمدید شده را امضا کرده و اثر انگشت خود را در آن ثبت کنند. هرگونه تغییری در قراداد جدید باید مشخص شود تا طرفین نسبت به آن ها آشنایی داشته باشند و خود را برای شرایط جدید اجاره وفق دهند.

 

دریافت رسید در قبال پرداخت اجاره بها

برخی تصور می کنند که دریافت رسید در قبال پرداخت اجاره بها نشانه بی اعتمادی است ولی این گونه نیست. شما زمانی که رسیدی دریافت می کنید در صورتی که موجر ادعا کند که اجاره بها را پرداخت نکرده اید می توانید به رسید رجوع کرده و مشکل ایجاد شده را برطرف کنید. دریافت رسید در قبال پرداخت اجاره بها یکی از قوانین اجاره ملک است.

 

مطالب بیشتر: