قوانین نگارش ملکی

قوانین نگارش ملکی بدین شرح هستند:

قوانین نگارش ملکی به شما کمک می کند تا معامله موفقی را داشته باشید. این قوانین بدین شرح هستند:

 1. درج مشخصات کامل خریدار و فروشنده منطبق با مدارک.
 2. مشخص کردن وراث، اسامی وراث به همراه با میزان سهم الارث، و گواهی انحصار وراثت.
 3. درج مبالغ چک های دریافتی و مانده در معاملات متناسب با خریداران مختلف و شرکاء.
 4. استعلام برگ ثبتی یا عدم تعویض سند.
 5. ثبت متراژ دقیق ملک و در صورت مشخص نبودن سال جواز ساخت.
 6. شماره انباری، شماره پارکینگ و درج متراژ هریک از این فوق، درج توضیحات کامل راجع به پارکینگ.
 7. درج جزئیات کامل ملک مانند آبگرمکن، مبلمان، قدرت آبگرمکن، کمد دیوار.
 8. درج مقدار ضرر و زیان فسخ معامله، (دریافت 10 تا 20 درصد قیمت معامله به عنوان ضرر)، درج متضرر شدن ضرر برای خریدار و فروشنده.
 9. درج مقدار روزانه ضرر و به طور معمول 1 تا 2 برابر اجاره روزانه ملک.
 10. درج تاریخ دقیق تحویل ملک.
 11. درج تاریخ تنظیم سند.
 12. درج شماره دفترخانه رسمی، و آدرس دقیق آن.
 13. درج نام و نام خانوادگی خریدار و فروشنده و امضاء و اثر انگشت آن ها.
 14. امضای دو نفر شاهد برای محکم کردن معامله ملک.
 15. ثبت سند معاملاتی در بنگاه مشاور املاک.
 16. کپی گرفتن از تمامی چک های پرداختی.
 17. مشخص کردن زمان و نحوه تخلیه ملک توسط مستاجر.

 

قرارداد ملک در واقع یک رابطه حقوقی است که بین خریدار و فروشنده ایجاد می شود و خریدار و فروشنده نسبت به هم حقوقی دارند و باید نسبت به هم رعایت کنند.

خریدار در ازای مبلغی، ملکی را از فروشنده خریداری می کند. بنگاه مشاور املاک به دولت هیچ وابستگی ندارد و فقط باید از قوانین صنفی پیروی کند.

 

قوانین نگارش ملکی وشروع قرارداد ملکی

از زمانی که ساخت ساختمان به پایان می رسد و بعد از آن جواز پایان کار ساختمان صادر می شود می توانید از فروشنده ملک را خریداری کرده یا اجاره نمایید.

قوانین نگارش ملکی و نحوه فسخ معامله

دقت کنید که فسخ معاملات کار دشواری است ، بخاطر این که شما باید ضرر و زیان فروشنده را نیز پرداخت کنید. البته شاید در قرارداد مدت زمان مشخصی را نسبت به فسخ قرارداد ذکر کرده باشد ولی بعد از گذشت این مدت زمانی، فسخ قرارداد کار دشواری خواهد بود. بنابراین با اطمینان خاطر قرارداد را منعقد کنید.

 

قوانین نگارش ملکی و تنظیم سندهای ملکی و فسخ قرارداد

قراردادهای ملکی در حال حاضر با سندیت موثق و معتبری صادر می شوند و به همین دلیل فسخ قراردادهای ملکی مانند گذشته کار آسانی نیست بخاطر این که شما به عنوان خریدار قبلا از ملک بازدید کرده اید و همه چیز و نکات لازم را در مورد ملک می دانید. در برخی موارد استثنایی می توانید با رعایت برخی شرایط مندرج در قرارداد، معامله ملک را فسخ کنید.

در حال حاضر همه معاملات ملکی با کد رهگیری صادر شده قابلیت پیگیری را دارند و بنابراین غیرممکن است که ملکی را که شما خریداری کرده اید، نفر دیگری نیز آن را خریداری کرده باشد.

بهتر است که قراردادهای ملکی را با دقت هرچه تمام تر مطالعه کنید تا بعدا ادعایی راجع به معامله نداشته باشید. شما در قبال خرید ملک، مبلغی را می پردازید و به همین دلیل لازم است که از کلیه شروط و بندهای مندرج در قرارداد آگاه شوید. در صورتی که بند و موردی برای شما مبهم بود با فروشنده و با بنگاه مشاور املاک در میان بگذارید تا با دیدی روشن قرارداد را امضاء کنید.

اگر بندی راجع به فسخ قرارداد وجود دارد حتما از وجود آن باخبر شوید تا در زمان مناسبی که شرایط به نفع شما نیست از آن کناره گیری کنید.

 

قوانین نگارش ملکی  و نکاتی مهم راجع به فسخ قرارداد خرید و اجاره ملک

مهم ترین نکته برای فسخ قرارداد ملک این است که باید امکان فسخ قرارداد در سند رسمی شما ذکر شده باشد، و هردو طرف به این مورد پایبند بوده و آن را امضا کرده و نسبت به آن متعهد باشید. بیاد داشته باشید که هرگز نمی توانید بدون دلیل موجه و یک طرفه قرارداد ملکی خود را فسخ کنید و در صورتی که این کار را انجام دهید، باید خسارت فروشنده و بنگاه مشاور املاک را پرداخت کنید.

اگر همه مبلغ ملک را پرداخت نکرده اید در صورتی که اشکال یا ایرادی در ملک پیش بیاید می توانید با نظر کارشناس دادگستری اختلاف موجود را حل کرده و مبلغ مابه التفاوت را دریافت کنید. دادگاه محلی موظف است که به اختلاف خریدار و فروشنده ملک رسیدگی کرده و آن را حل و فصل کند.

شما با اطلاع از قوانین نگارش ملکی می توانید در معاملات ملک آگاهانه تر تصمیم گیری کنید و هرگز متضرر نشوید.

 

مطالب بیشتر: