Saman724 65987452154 770x480 - اوراق تسهیلات مسکن هدیه بانک مسکن به سپرده گذاران

اوراق تسهیلات مسکن هدیه بانک مسکن به سپرده گذاران

اوراق تسهیلات مسکن هدیه بانک مسکن به سپرده گذاران

سامان ۷۲۴ مشاور املاک ایران، جهت پیشبرد معاملات و اقدامات مربوط به مسکن، با علم به راه های موجود شما را مشاوره خواهد کرد. از جمله مواردی که می تواند به شما در امر انجام معاملات ملکی و تعمیرات واحد مسکونی کمک کند، اوراق تسهیلات مسکن می باشد که بایستی از بانک مسکن دریافت شود. اما برخورداری از این اوراق و دریافت تسهیلات از بانک مسکن راه و روش هایی دارد که بایستی بیشتر در این مورد بدانید.

 

اوراق تسهیلات مسکن چیست؟

اگر قصد دریافت وام مسکن برای تهیه ملک را دارید، در صورتی که با بانک مسکن مشاوره کنید به شما گفته خواهد شد که بایستی امتیاز وام شخص دیگری را از او خریداری کنید. این امتیاز در واقع در قالب اوراق مسکن به اشخاص اعطاء می شود.  اوراق تسهیلات مسکن توسط بانک مسکن به سپرده گذارانی اعطاء می شود که در این بانک یک حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز افتتاح نموده اند، به این ترتیب بانک مسکن علاوه بر اعطاء سود سپرده کوتاه مدت به دارندگان این حساب به آن ها اوراق تسهیلات مسکن نیز اعطا می کند. با اعطاء اوراق مسکن به اشخاص در واقع به آن ها امتیاز تخصیص وام داده می شود، که می توانند این امتیاز را تا رسیدن به سقف مورد نظر برای دریافت بانک حفظ کنند و یا آن را به شخص دیگری واگذار کنند، در این حالت شخص سپرده گذار امتیازی را که بابت خواباندن پول در سپرده ممتاز بانک مسکن به دست آورده است، می تواند این امتیاز را به شما بفروشد تا شما بدون نیاز به سپرده گذاری و طی شدن مدت کافی تا افزایش امتیازتان تا سقف تعیین شده ( سقف تسهیلات مربوط به احداث سیصد و پنجاه میلیون ریال، تسهیلات مربوط به تعمیر واحد مسکونی، صد میلیون ریال و تسهیلات مربوط به خرید واحد مسکونی نیز سیصد و پنجاه ریال می باشد) امکان دریافت تسهیلات را داشته باشید. اوراق تسهیلات مسکن در فرا بورس قابلیت معامله دارند. هر برگه از اوراق مسکن نشان دهنده ۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال تسهیلات در بورس خواهد بود. به ادعای، عصر بانک دات آی آر، اوراق مسکن در تاریخ پانزدهم هر ماه به وسیله بانک مسکن به دارندگان حساب “سپرده ممتاز” اختصاص داده می شود و نماد معاملاتی این اوراق مسکن در اول ماه بعد و بعد از طی کردن مراحل قانونی و تبدیل شدن به سپرده، در فرا بورس باز گشایی شده و قابلیت معاملاتی پیدا می کند.

اوراق مسکن در واقع انگیزه ای است که بانک مسکن برای سپرده گذاران خود به وجود آورده است تا به این ترتیب سپرده گذاری در این بانک را افزایش دهد اما از مزیت برخورداری از تسهیلات مسکن نمی توان غافل شد.

Saman724 002159865400254 - اوراق تسهیلات مسکن هدیه بانک مسکن به سپرده گذاران

مطالب دیگر: وام مسکن زوج‌ها چقدر آب می‌رود؟

راه های تهیه اوراق مسکن

برای تهیه اوراق مسکن به صورت کلی دو راه وجود دارد، اولین راه این است که همان طور که گفته شد یک حساب سپرده ممتاز در بانک مسکن افتتاح کنید، که به این ترتیب علاوه بر سود سپرده گذاری کوتاه مدت به شما در تاریخ پانزدهم هر ماه این اوراق نیز اختصاص پیدا می کند و اما اگر برای خرید ملک و گرفتن تسهیلات بانک مسکن عجله دارید بایستی این اوراق تسهیلات مسکن را از افراد و دارندگان اوراق مسکن خریداری کنید. اوراق مسکن همان طور که قبلاً هم گفته شد بعد از اختصاص به سپرده گذاران حساب سپرده ممتاز در بانک مسکن و انجام مراحل قانونی در ابتدای هر ماه امکان معامله اوراق تسهیلات مسکن در بازار فرا بورس وجود دارد به این ترتیب می توانید این اوراق را از این بازار خریداری کنید. معمولاً در صورتی که دارندگان نیازی به اوراق تسهیلات مسکن نداشته باشند آن را به طور قطع به فروش می رسانند چرا که اوراق مسکن دارای تاریخ انقضاء می باشند و اگر مدت اعتبار اوراق مسکن به اتمام برسد و دارندگان از آن استفاده نکنند، نماد معاملاتی آن ها متوقف و وجوهی که بابت اوراق تسهیلات مسکن پرداخت شده است قابل استرداد نخواهد بود، همین مساله موجب می شود که دارندگان اوراق مسکن در صورت عدم نیاز اقدام به فروش آن کنند، بنابراین جای نگرانی برای خرید نیست اما ممکن است مدتی طول بکشد تا فروشنده اوراق مسکن را در بازار فرا بورس یافت کنید. اما نکته دیگری که گفتن آن خالی از لطف نیست این است که خریداران اوراق مسکن بایستی این را بدانند که دو ماه بعد از تاریخ خرید امکان فروش آن را دارند و این در واقع روشی است که بانک مسکن به موجب جلوگیری از بازار سیاه خرید و فروش غیر قانونی اوراق مسکن، به کار گرفته است، البته نکته دیگری که همین جا بهتر است بدانید این است که این قانون، برای اوراق تسهیلات مسکن که فقط چهار ماه تا پایان اعتبار آن ها باقی مانده است، اعمال نخواهد شد.

Saman724 65986547895421 - اوراق تسهیلات مسکن هدیه بانک مسکن به سپرده گذاران

مطالب دیگر: آدرس و اسامی ادارات دارایی و مالیات


راهنمای دریافت تسهیلات بانک مسکن

افرادی که دارای اوراق مسکن هستند می توانند به هر یک از شعب بانک مسکن مراجعه کرده و گواهینامه خود مبنی بر برخورداری از اوراق تسهیلات مسکن را ارائه کرده و مدارک ملک مسکونی خود را نیز تسلیم بانک کنند و در صف دریافت تسهیلات بانک مسکن وارد شوند. نرخ سود تسهیلاتی که به شخص اعطاء می شود از محل مربوط به اوراق مسکن، برابر با نرخ سود بخش مسکن بدون سپرده می باشد.